Liina kõne

Postitame siia ka esimehe Liina Hirve kõne, mille ta esitas üldkoosolekule esimesel päeval. Head lugemist!

 

“Eestis on eelmise õppeaasta seisuga üle 142 000 õpilase. See on pea kümnendik kogu rahvast. Ei saa siinkohal olla küsimust, kas õpilastel peaks olema võimalus ühiskonnas kaasa rääkida. Eriti siis, kui loodame, et Eestist saab riik, kus kodanikkonda võetakse kuulda ning riigi kõrgeim võimukandija on ka päriselt rahvas.

Ja see pole sugugi mitte viimase 15-20 aasta nähtus, et noored arvavad, et neil peaks olema sõnaõigus. See on nii olnud kui mitte varem, siis vähemalt Esimeses Vabariigi ajast. 1920. aastal asutati Koolinoorsoo Keskliit. Ikka selleks, et kaasa rääkida.

Ja vaatame olukorda täna. Meil on täna igas koolis õpilasesindus. Meie oleme üle Eestiline organisatsioon – Eesti Õpilasesinduste Liit. Hästi. Meil on täna ühiskonnas positsioon. Meid tunnustatakse. Meile pööratakse tähelepanu. Meid kaasatakse. Aga midagi justkui ikka ei muutu.

Meid on täna siin saalis üle 200. Te olete tulnud hea tujuga, kõrgete ootustega. Aga mida te täpselt ootade ja miks te täpselt tulite? Otsite uusi sõpru? Tahate nautida vinget üritust? Janunete uute teadmiste järgi? Seda kõike, ma võin käsi südamel vanduda, te saate. Aga midagi oluliselt just ei muutu.

Teid on siin ruumis üle 200. Õpilasi Eestis on ligi 142 000. Teie esindate neist üle 90 000. Armas õpilane, kes Sa siin oled, kas sa mõtled sellele, et esindad siin kogu oma kooli. Ja kas sa mõtled sellele, täna praegu siin istudes, et midagi on vaja ette võtta selleks, et midagi lõpuks muutuks. Kas oled tõesti olnud kriitiline kõige suhtes, mis sinu ümber toimub?

Tiit Ojasoo ütles Ühtse Eesti Suurkogu lõpukõnes järgnevalt: “Kõik ootavad, et maailm muutuks ühe päevaga. Aga ma seisan siin ja ütlen, et maailm ei muutu ühe päeavga, maailm muutub iga päevaga. Kui Sina ei taha maailma muuta, siis muudavad teised maailma Sinu eest. Kellele sa loodad?”.

Mina tahan teil küsida, et kellele meie siin täna loodame? Keegi teine ei tee asju paremaks. Keegi teine ei mõtle meie eest ja ei ütle meile tõde ette.

Täites täna oma südametunnistusele võetud rolli esindada oma kooli õpilaste arvamus, saavad teist head kodanikud. Selliseid kodanikke, kellel ei ole ükskõik, mis nende riigis toimub. Selliseid kodanikke, kes teavad ja saavad aru, mitte ei pista pead liiva alla. Selliseid kodanikke, tänu kellele on Eesti tugev ja toimiv riik, kus on hea elada.”

 

Liina Hirv

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s